Aliantele GDN
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Poate suntem prea multi?

+3
comisaru
Nus Normal - Reason
Lord Dark
7 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Poate suntem prea multi? Empty Poate suntem prea multi?

Mesaj  Lord Dark Vin 13 Mai - 20:20

As dori sa incepem aici o dezbatere publica asupra numarului de aliante GDN , asupra numarului de jucatori GDN si mai ales asupra calitatii acestor jucatori. Vreau sa imi fac o impresie , sa aflu ce parere au jucatorii activi despre acest lucru. Nu deschid acest subiect din lipsa de ferme in NV , ca inca mai sunt , trebuie sa la cauti putin , dar eu unul cred ca ar trebui introduse niste bareme la nivel de alianta pentru a ramane recunoscuta sau daca nu e atins baremul va fuziona cu alta si bareme la nivel de jucatori ....

Lord Dark
Lord Dark
Tarabostes
Tarabostes

Mesaje : 617
Reputatie : 40
Data de inscriere : 01/09/2010

Sus In jos

Poate suntem prea multi? Empty Re: Poate suntem prea multi?

Mesaj  Vizitato Vin 13 Mai - 20:41

Nu faptul ca suntem multi e problema. Daca eram multi si buni rupeam serveru in doua.
Din pacate, momentan suntem multi si prosti. Pe sistemu cantitate, nu calitate.
Putem fi de acord ca pe tot serverul, si deci si in confederatia noastra, sunt foarte multi jucatori casual, jucatori fara prea multa experienta, poate cam inactivi, care au venit de dragul butonaselor colorate si al hartii ceva mai detaliate cu paduri, munti, ape si alte bazaconii ce te asteapta prin tufisuri.
Serverul si asa pierde zeci de conturi pe zi, si incet incet, vor da delete majoritatea acestui tip de jucatori, sau vor fi farmati, catapultati etc.
Deci nu numarul este problema, ci lipsa de organizare, de experienta a jucatorilor, inactivitatea, lipsa de interes.
Parerea mea este ca, incet incet vor disparea cei slabi (cam asa e si in salbaticie nu ?) si vor ramane cei uniti. organizati, puternici (in ordinea asta).
Sper ca noi sa nu fim cei slabi. Wink


Ultima editare efectuata de catre Mircea Badea in Vin 13 Mai - 20:45, editata de 1 ori
avatar
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Poate suntem prea multi? Empty Re: Poate suntem prea multi?

Mesaj  Lord Dark Vin 13 Mai - 20:44

intrebarea era de fapt daca impunerea a unor bareme realizabile , competitia continua intre noi , nu cumva ar aduce un plus aliantei per ansamblu ?
Lord Dark
Lord Dark
Tarabostes
Tarabostes

Mesaje : 617
Reputatie : 40
Data de inscriere : 01/09/2010

Sus In jos

Poate suntem prea multi? Empty Re: Poate suntem prea multi?

Mesaj  Vizitato Vin 13 Mai - 20:47

Din cate stiu eu, bareme am avut tot timpul nu ? Numar minim de trupe, sate... Doar ca nu s-a tinut cont de ele...

Cred ca cele 4 aliante fondatoare daca ar avea fiecare vreo 3 winguri sa zicem, ar ajunge pentru tot cadranul, tinand cont ca versiunea T4 nu e chiar atat de populara, mai ales printre multi dintre jucatorii experimentati, si dupa cum vedeti deja am scazut sub 10.000 de conturi si d-abia au trecut vreo 2 luni.


Ultima editare efectuata de catre Mircea Badea in Vin 13 Mai - 20:51, editata de 1 ori
avatar
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Poate suntem prea multi? Empty DA ! Suntem prea multi!

Mesaj  Vizitato Vin 13 Mai - 20:51

Inca de la inceputul serverului fiecare dintre noi ne-am uitat pe harta...am fixat tine...am rupt armate si ne-am "cumparat" ferme ... acum fiecare jucator de travian stie ca nu poti deveni ferma daca esti activ Smile Prin urmare fermele sunt conturi sub posesia unor noobi...sau proplayeri foarte inactivi. SI URMEAZA INTREBAREA : DE CE ARE VOIE WPT si NE sa farmeze in confederatia GDN ... si noi care suntem la cateva casute de ei ne descurcam din raiduri pe oaze si natari ? Nu sunt singurul exemplu care pierde trupe...face ferme...si la maxim 2 zile :
Expeditor:famous
Subiect:fără subiect
Trimis:astăzi 19:52
ma am vorbit cu comisaru,nu ma mai ataca.Esti orb nu vezi ca suntem aliati?

... la ce sa fiu aliat cu propria ferma?! astept si eu parerile voastre.
avatar
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Poate suntem prea multi? Empty Re: Poate suntem prea multi?

Mesaj  Vizitato Vin 13 Mai - 20:52

@Mircea Badea
Acele conturi care fac figuratie vor disparea ai dreptate,dar nu ar fi mai bine sa le utilizam ca ferme pana dispar?
Un target global care sa afecteze intreaga confederatie cred ca ar fi solutia,un numar minim al populatiei&trupelor si locului din clasament ar trebui impus in toate aliantele.Sa nu mai existe jucatori de rank 5000+ in nici un GDN decat daca au o armata impresionanta prin care sa justifice stagnarea.
avatar
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Poate suntem prea multi? Empty Re: Poate suntem prea multi?

Mesaj  Lord Dark Vin 13 Mai - 20:58

eu propun ca si un barem rankul din clasament , stiu ca unii vor spune ca asta indeamna la simming , dar oricum un cont care nu este dezvoltat , cont din prima zi de server , este ori cont secundar (acestea propun sa fie ocrotite de lege numai sa stim a cui sunt) , ori cont de spionaj ori este un jucator semiactiv care se ascunde sub umbrela aliantei .

apoi ca barem de trupe , barem care poate fi verificat doar de liderii aliantei din care jucatorul face parte intrand ca sitter , numarul trupelor sa fie procentual cu populatia . De exemplu acum ar fi minunat sa fie la toti minim 70% dar cred ca sunt destui care nu ating aceste cifre , dar acest barem poae fi impus si controlat doar de liderul fiecarei aliante in parte.
Lord Dark
Lord Dark
Tarabostes
Tarabostes

Mesaje : 617
Reputatie : 40
Data de inscriere : 01/09/2010

Sus In jos

Poate suntem prea multi? Empty Re: Poate suntem prea multi?

Mesaj  Vizitato Vin 13 Mai - 20:58

5000+ .... cu mare indulgenta ar mai trebui acceptati jucatori pana in 2200 rank...luati si voi exemple de la cei din restul cadranelor...totusi...au niste MAIN-uri...de te cam pun pe ganduri... SELECTIA E NATURALA !!!
avatar
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Poate suntem prea multi? Empty Re: Poate suntem prea multi?

Mesaj  Vizitato Vin 13 Mai - 21:00

aprob in totalitate propunerea lui Lord Dark...poate cu target trupe 100% din populatie....armata bate totusi mai bine ca populatia Smile
avatar
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Poate suntem prea multi? Empty Re: Poate suntem prea multi?

Mesaj  Vizitato Vin 13 Mai - 21:00

@Parazitii_eFecT
In locul tau atacam fermele respective pana cand aliantele lor apareau in descrierea aliantei mele, sau liderul aliantei ne comunica oficial ca ar exista un pact secret(sau nu) intre noi si ei.

@hannibal
Bineinteles ca ar fi foarte bine sa-i farmam. Cu cat ii dam afara cu atat mai bine, ca se mai desteapta unii dintre ei intre timp si incep sa opuna rezistenta. Multi dintre ei trebuiau dati afara de mult. Dar timpul nu e pierdut, acum au satele mai dezvoltate, deci mai multe resurse si puncte de experienta la erou pentru noi. Very Happy

@Lord Dark
Baremul rankului in clasament ar trebui sa fie doar asa de bun simt. Unii jucatori judeca si dupa numarul populatiei (uneori e bine, uneori nu). Asa ca poti folosi un cont cu populatie mai mica, dar armata mare, in avantajul tau (asta pana cand armatele vor depasi populatia cu zeci de mii deja...). Wink


Ultima editare efectuata de catre Mircea Badea in Vin 13 Mai - 21:07, editata de 1 ori
avatar
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Poate suntem prea multi? Empty Re: Poate suntem prea multi?

Mesaj  Vizitato Vin 13 Mai - 21:03

I am more afraid of one hundred sheep led by a lion than one hundred lions led by a sheep.

Voi, liderii GDN ati gandit bine, cate o mana de fier in fiecare confederatie. Doar ca targeturi nu prea exista, cel putin din punctul meu de vedere, niste targeturi impuse nu ar duce decat la imbunatatiri la cei care pot si excludere la cei care nu fac fata.
avatar
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Poate suntem prea multi? Empty Re: Poate suntem prea multi?

Mesaj  Vizitato Vin 13 Mai - 21:08

intrebarea e buna : oare suntem prea multi ?
oare de ce noua versiune limiteaza numarul de pacte /alianta ?

daca numarul jucatorilor e problema , sau daca e vorba de calitatea jucatorilor , problema se rezolva foarte simplu , dupa parerea mea : targeturi ofensive/defensive si eliminarea fara drept de apel la neindeplinirea lor . numai ca rezolvarea asta o stie orice baietas ca fiu-meu , care a jucat cap-coada cateva servere .

si atunci , unde e problema ? am impresia ca adevarata problema e in cumetriile existente . nu-l elimin pe ala ca a fost vecin cu mine , contul ala nu-l dau afara ca e o gagica faina din x ( am si poza , sac !!). m-a rugat si co-leaderul sa iau inca un cont in alianta ,desi e ferma lu` nustiu cine ...

dupa parerea mea , o mare de oameni ca GDN nu poate fi condusa cu ..duhul blandetii. trebuie maini de fier la fraiele tuturor wing-urilor , oameni care sa aprecieze daca dint-un cont se poate scoate ceva sau e mai profitabil sa devina ferma . bineinteles, si aici pot exista abuzuri si greseli , dar numai asa se pot cerne jucatorii valorosi .e adevarat ca liderul trebuie sa motiveze (macar putin ) alianta , dar sa stie si sa taie in carne vie fara remuscari .

nu poti face omleta , fara sa spargi cateva oua .
avatar
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Poate suntem prea multi? Empty Re: Poate suntem prea multi?

Mesaj  Nus Normal - Reason Vin 13 Mai - 21:23

Eu consider ca ar trebuie sa se faca o curatenie generala. Jucatori inactivi / fermele au libertatea de dupa ce au fost exclusi sau atacati de o alianta sa intrea in alta alianta fara nici o problema

Intrebativa daca ati vazut vreun jucator din NV sa apara prin top 10 la jefuitori , motivul jucatori slabi se plimba din alianta in alianta find sub protectia unei alianta acel jucator poate sa te acuze ca ataci in confederatie. Trebuie sa acceptam ca in momentul de fata toate toate cadranele sunt peste noi prin farm rezulta ce sa dezvolta mult mai repede ca noi

Avem jucatori cu 1000 populatie si 200 armata ( offenderi ) sau a aparut acum barbari care joaca defensiv

Controale zilnice , tool de trupe , activitate pe cont , respectarea stricta a regulilor

Spre exemplu pe primul servar al GDN-ului eu am fost dat afara din GDN pt ca am facut bulina galbena , odata exclus nu mai aveai cum sa intri inapoi din ce imi aduc eu aminte
Nus Normal - Reason
Nus Normal - Reason
Scutier
Scutier

Mesaje : 46
Reputatie : 5
Data de inscriere : 23/02/2011

Sus In jos

Poate suntem prea multi? Empty Re: Poate suntem prea multi?

Mesaj  comisaru Vin 13 Mai - 21:32

Dupa parerea mea, la acest nivel al jocului, teoretic si practic fiecare ar trebui sa aiba armata de consum 80-100% hrana in raport cu populatia. Doar ca acest conflict ce a fost intre GDN SS si GDN HS, cu implicarea si altor aliante GDN, au diminuat atat numarul de trupe ofensive cat si defensive. Deci nu toate conturile ce au pierdut armata se pot numi si ferme, dar daca nu stiu sa consume trupe sau sa fereasca armata, si mai ales fata de aliantele NE si WPT, nu merita sa mai joace sub numele confederatiei GDN.
In acest moment trebuie sa trecem peste orgolii si dorinte de ferme a conturilor cu 3-4 sate si sa dam target-uri pentru a face aceea selectie naturala, de care tot aud aici.
Un exemplu: Fiecare lider de alianta sa dea target in alianta sa sa se ajunga la un consum de minim 100% armata off sau deff iar cine nu vrea si nu poate sa se mentina in bareme sa fie trecut in aliantele mai mici sau chiar indepartat din alianta.
Dar atentie: unii abia refac trupele pierdute, altii nu inteleg si nu stiu de ce se insista pe trupe asa ca trebuie ajutati sa inteleaga,....sunt diferite cauze. Dar cei care sunt farmati si nu isi revin cu sau fara ajutor ar fi bine sa devina si ferma noastra.

comisaru
comisaru
Druider
Druider

Mesaje : 370
Reputatie : 20
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 50
Localizare Localizare : Filiasi

Sus In jos

Poate suntem prea multi? Empty Re: Poate suntem prea multi?

Mesaj  Vizitato Vin 13 Mai - 21:43

Minim 100% armata off/def inseamna ca din cele 4 aliante fondatoare, nu numai ca vor pleca in winguri cam jumatate din jucatori, dar vor trebui create noi winguri la cat de multi sunt. Embarassed
avatar
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Poate suntem prea multi? Empty Re: Poate suntem prea multi?

Mesaj  Vizitato Vin 13 Mai - 21:46

Inca ceva, fiecare confederatii are 2-3 winguri/academii. Unii intradevar se ridica, tot respectul, dar multi stagneaza.
avatar
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Poate suntem prea multi? Empty Re: Poate suntem prea multi?

Mesaj  Vizitato Vin 13 Mai - 21:51

Probabil nu se doreste excluderea inactivilor sau a celor care sunt DEGEABA in GDN din cauza sindromului sefiei,cum spunea un distins coleg despre refuzul excluderilor si a unei curateni :'"ca nu vor liderii ...pierd jucatori ...ei la cine mai sunt sefi?"
avatar
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Poate suntem prea multi? Empty Re: Poate suntem prea multi?

Mesaj  Lord Dark Vin 13 Mai - 21:52

e clar ca un jucator ce a pierdut armata de curand , nu se poate numi ferma , daca are contul dezvoltat o poate reface destul de usor cred eu , dar eu zic ca si daca intri o data la doua zile pe cont , fara sa fii atacat tot reusesti sa duci contul in primii 3000 ca populatie , deci daca nu esti printre acestia nu stiu ce pretentie ai putea avea sa ai armata ....sa poti ajuta colegii....
Lord Dark
Lord Dark
Tarabostes
Tarabostes

Mesaje : 617
Reputatie : 40
Data de inscriere : 01/09/2010

Sus In jos

Poate suntem prea multi? Empty Re: Poate suntem prea multi?

Mesaj  Vizitato Vin 13 Mai - 22:10

hai sa dau eu cateva exemple de moduri in care "selectia naturala " ar trebuie sa lucreze . si ma adresez exclusiv liderilor de aliante .

3. CRESTI SAU PLECI
Stagnarea este o cauza a regresului. Nimeni nu te asteapta sa te dezvolti! Esti primul care progreseaza, vei fi ultimul care pica jos ! (Last Man Standing). Dezvoltarea este oglinda interesului si a activitatii din joc!
.
.
6. SUNTEM...CATE TRUPE AVEM
Fiecare membru este obligat sa creasca armata:
1.ofensiva si defensiva;
2.doar defensiva.
In cazul jucatorilor ofensivi, ce demonstreaza ca au minim un cont de deff. pentru a se apara, se va face exceptie si nu va mai fi obligatoriu sa aiba si un anumit procent de trupe deff.
Pentru raportul populatie/trupe se vor da targete prin mass-uri.
.
.
8. PARTICIPI SAU IESI!
(a) Cine nu participa la doua actiuni ale aliantei (intariri, trimitere resurse sau atacuri colective) intr-o luna, NE PARASESTE!
(b) Fiecare membru al aliantei este obligat sa raspunda corect si cinstit la intrebarile liderului sau, si sa-l/o puna pe post de sitter la cererea sa, altfel risca excluderea.
.
.
13. Jucatorii exclusi de un lider al unei aliante GDN, din cauza incalcarii regulamentului, nu vor fi reprimiti in cadrul altei aliante GDN.


cadrul de reguli acceptate de larga majoritate exista , s-a depasit termenul de insusire a acestor reguli. lipseste doar aplicarea lor ...
cum ne jucam de-a armatele , trebuie inteles de toata lumea ca pavaza si sabia sunt regulile pe care le-am convenit/acceptat.
avatar
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Poate suntem prea multi? Empty Re: Poate suntem prea multi?

Mesaj  Vizitato Vin 13 Mai - 22:12

Evident ca sunt foarte multi care trebuie scosi din GDN dar asta nu petru ca nu am mai avea ce ferma ci pentru ca sunt inutili, ba mai mult chiar deranjeaza cand intra o data sau de doua ori pe cont si dau atacuri pe fermele sigure, ca apoi sa piarda probabil resursele din hambare si granare full. Sigur trebuie impuse target-uri de trupe... etc dar ce folos ca fac ceva trupe acolo daca apoi nu le trimit deff cand e nevoie, sau refuza sa dea real cautand diferite scuze?
Exemplu recent: Am avut atac real cu catapulte la 12 ore. Am anuntat imediat. Din motive care-mi scapa s-a cerut deff pentru mine decat intr-un wing. Mi-au trimis de acolo 2 playeri: unul a trimis aiurea pe alt sat iar celalt 100 lancieri. Am cerut personal la toti gdn-stii de pe langa mine ( peste 20 de mesaje) mi-au trimis doar 5. Am facut totusi fata atacului pentru ca sunt si jucatori care joca precum N.O.R.A.D. si Death Angels ( singurii din alianta care mi-au trimis dar au trimis tot ce au avut deff), madragore , LauraM si Eroulmoldovei din GDN SYN si Syn1. Daca nu erau ei, acum aveam o gaura in capitala cu toate ca nici eu nu stau chiar prost la deff. De fapt cand ma uit la altii care se dau deffenderi mi se pare ca sunt foarte tare. In concluzie : ce nevoie am de atatia colegi de alianta daca ma descurc cu 5 ?
avatar
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Poate suntem prea multi? Empty Re: Poate suntem prea multi?

Mesaj  Vizitato Vin 13 Mai - 22:26

Deci in concluzie hai sa n-o mai ardem aiurea si cat mai repede posibil sa se organizeze niste filtre prin aliante si winguri, si poate mai taiem si din winguri ca-s prea multe, si evident inutile.

PS: Il vreti pe madragore la Steaua ? jocolor
avatar
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Poate suntem prea multi? Empty Re: Poate suntem prea multi?

Mesaj  Vizitato Vin 13 Mai - 22:46

Completare la exempmul anterior. Puteti sa radeti ... sau nu:

Kendra întăriri 02
Măciucar Lăncier Executor Spion Paladin Cavaler teuton Berbec Catapultă Căpetenie Colonist Erou
Trupe 0 4 0 0 8 0 0 0 0 0 0
...inteleg ca omul joaca ofensiv si prefera sa-mi goloeasca fermele in loc sa-mi faca deff, dar totusi...

si raspus la mesaj:
Expeditor:
Cornelus1
Subiect:
RE: fără subiect
Trimis:
ieri 21:40
___________am shi eu o nelamurire , de ce?_
badguy a scris:

salut. trimite-mi te rog tot ce ai deff pe capitala. ms.

... am crezut ca e un smecher care ma ia la misto, dar azi a revenit cu un alt mesaj:
Expeditor:
Cornelus1
Subiect:
RE: fără subiect
Trimis:
astăzi 11:01
___________trupele deff sunt alea care sunt de aparare._
badguy a scris:

salut. trimite-mi te rog tot ce ai deff pe capitala. ms.

... acum ma gandesc ca are vreo 10 ani si invata si el cu ce sa mananca travianul.
avatar
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Poate suntem prea multi? Empty Re: Poate suntem prea multi?

Mesaj  Vizitato Vin 13 Mai - 22:50

Mi se pare foarte tare cand ceri trupe de aparare, sau actiuni de spionaj, unui membru al confederatiei, si ti se raspunde "de ce?" sau "n-am spioni inca"(desi are populatie 300 pe sat...)... Neutral
avatar
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Poate suntem prea multi? Empty Re: Poate suntem prea multi?

Mesaj  Vizitato Vin 13 Mai - 22:54

ce ai mei cu mine ?

ce nu-i clar in povestea asta ? LauraM e loctiitor la madragore , care e loctiitor la eroulmoldovei , care e loctiitor la LauraM. si uite asa a ramas badguy cu 3 din 5colegi .

mesajul poate fi considerat spam si tratat ca atare . asta ca pedepsa ca la Fecali n-as juca nici mort . adica normal.
avatar
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Poate suntem prea multi? Empty Re: Poate suntem prea multi?

Mesaj  usturoi Vin 13 Mai - 23:19

A mai scazut numarul conturilor, insa in continuare pe server e foarte multa lume, fata de ultimele in T3. Insa statistica spune ca raportul buni/mai putini buni e aproximativ acelasi. Normal deci sa fim multi si in aliantele GDN, si io nu prea vad de ce ar fi o problema. La urma urmei 10000 de scutieri in plus stransi de pe 20 de conturi fac mai mult decat 20 de fermute in plus.
In momente hotaratoare ele pot face diferenta, doar stim bine ca migala de luni de zile pt construirea unui cont se poate pierde intr-o singura noapte.


Orice alianta am lua vom gasi clopotul lui gauss acolo, cativa f.buni care trag in sus, o majoritate pe medie care sustine in fapt stabilitatea grupului si in fine grupul celor mai slabi care aparent trag in jos (desigur forta intregului difera intre o alianta de top si una de pluton, doar imaginea grafica e aceiasi).
nota: prin jucatori mai slabi a nu se intelege inactivi, ferme consacrate, habarnisti etc.
Daca ii luam pe cei mai buni din fiecare alianta si ii punem impreuna, obtinem o noua alianta care va "rupe gura targului" pt o perioada, insa in scurt timp clopotu ii va rupe pe ei si astfel o parte se vor pierde. Asa se intampla in orice combinatie am face, de fapt intotdeauna e nevoie de jucatori mai slabi pt a asigura "functionarea" celor buni si foarte buni.


Forta confederatiei sta in principal in organizare, reversul e haosul (care n-a lipsit mult sa ne inghita zilele trecute). De acord ca e mai greu cu mai multa lume, da' ne-om stradui sa razbim si parca e si mai interesant lol!
usturoi
usturoi
Lider GDN
Lider GDN

Mesaje : 345
Reputatie : 19
Data de inscriere : 11/01/2011
Varsta : 62

Sus In jos

Poate suntem prea multi? Empty Re: Poate suntem prea multi?

Mesaj  Vizitato Vin 13 Mai - 23:35

Din 1000 de conturi care stau cu 2-300 maciucari 90% vor sterge in 3 luni maxim.Acestia sunt jucatori inutili si pierderea e a noastra findca ai avem aliati,ca tot sa pomenit de conflictul in curs pot spune ca sau descoperit conturi cu 8-900 pop ,hambarele pline si trupe deff maxim 200 pe sat.
avatar
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Poate suntem prea multi? Empty Re: Poate suntem prea multi?

Mesaj  Vizitato Sam 14 Mai - 11:28

Reason a scris:

Intrebativa daca ati vazut vreun jucator din NV sa apara prin top 10 la jefuitori , motivul jucatori slabi se plimba din alianta in alianta find sub protectia unei alianta acel jucator poate sa te acuze ca ataci in confederatie.

da...e unu acolo de cateva saptamani. eu
dar cu foarte mult noroc o sa stau si saptamana asta. nu mai am ce fura. toate fermele bune si-au sters conturile si in ritmult asta in 2 saptamani o sa fur cateva mii si alea de la natari. daca imi rup 100 de teutoni intr-o ferma in 2 ore apar 5-6 cu 2-3 sate si se baga peste mine si nu mai iau nimic. nici resursele de paguba nu le scot. ar fi perfect daca am fi maxim 7-8-9 aliante sin to cadranul. eu zic ca am avea mult mai mult de castigat


faza cu targeturile nu e buna. am vazut ca s-au dat noi targeturi la mine in alianta si timpul de executare e 2 saptamani!!!!!!
mult. 2 saptamani furi destul de la unu de ala. de ce sa stea 2 saptamani in ally?
mai vad ca s-au dat targeturi si nu a fost nimeni exclus. facem pariu ca nu toti si le-au indeplinit?
avatar
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Poate suntem prea multi? Empty Re: Poate suntem prea multi?

Mesaj  Vizitato Sam 14 Mai - 11:41

voi ziceti ca tre sa ne dezvoltam dar e o problema , cei mari sau dezvoltat rapid deoarece au bagat multi bani , pai imi inchipui si yo ca daca bagi bani ai o dezvolatare calumea Smile...... dar cei mici sunt asa doar din cauza ca nu baga bani si majoritatea acestora sunt cei care joaca , precuma zis @Mircea Badea casual , dar sunt si altii care nau cum sa bage , motive nau bani sau nau cum sa bage bani de aceea sa si facut acel rapot , unde eram intrebati daca jucam cu gold Smile ,
avatar
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Poate suntem prea multi? Empty Re: Poate suntem prea multi?

Mesaj  Vizitato Sam 14 Mai - 11:55

Asa e. Trebuie sa luam in considerare si aurul. Din cauza ca jocul este facut mai "atractiv" tocmai ca sa stoarca mai multi bani de la jucatori (100 de coco numa pentru gold club) se creeaza o mare prapastie intre cei care baga foarte mult aur in joc, si cei care nu baga deloc... Mai mult ca sigur ca primii 10-20 din fiecare alianta folosesc aur, mai mult sau mai putin.
avatar
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Poate suntem prea multi? Empty Re: Poate suntem prea multi?

Mesaj  Vizitato Sam 14 Mai - 13:15

sunt conturi fara aur care au peste 1,5k pop si 3k trupe,nu trebuie sa fie o scuza pt dezinteres lipsa banilor.Aur se poate obtine si din vanzarea obiectelor de la erou si din invitati,cel putin pt 25% productie se poate fara probleme.Si sa nu uitam un lucru,majoritatea conturilor spion sunt conturi semi-active care se afla in coada aliantelor.Putini sunt cei care investesc gold in spioni...desi se merita:D
avatar
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Poate suntem prea multi? Empty hm

Mesaj  Vizitato Dum 15 Mai - 2:16

parerea mea ... da sunt prea multi in comfederatia nostra ocrotim prea multa lume care nu joaca
personal ma uit la cativa jucatori pe care ii atacat acum o luna de zile nici nu au crescut sau daca au facut-o au crescut intre 10 si 50 pop
sau varianta 2 si daca nu credeti demonstrez cu raport
ferma de aproximativ 2 luni vine la noi in alianta in timp ce dau al 3 lea atac in 2 ore pe el
vorbesc cu conducerea si este exmatriculat , strang ceva trupe acasa sa dau pe el dar ..... nul pot deranja in intervalul de timp in care imi asteptasem trupele sa facut neam cu noi din nou si este la noi in comfederatie si la ora actuala si ceea ce ma deranjeaza cel mai rau este ca nici nu sa mai chinuit sa se dezvolt scuze chinuit mai concret deranjat

imi cer scuze daca am greseli de ortografie nu prea scriu si vb limba romana de cativa ani buni


cu stima russurus
avatar
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Poate suntem prea multi? Empty O CHESTIE SCURTA SI LA OBIECT

Mesaj  Vizitato Dum 15 Mai - 9:28

Cine e la a doua abatere in privinta inactivitatii ras -jocul permite n variante pentru a fi pe pozitie si pentru a tine pasul cu progresul sau daca se tine asa de tare de jucatori macar sa devina defensivi cei mai putin activi .Merg totusi pe ideea radicala de a fi rasi pentru ca vor fi probleme cu plingerile si forumul nu va ajunge daca alte alianta devin mai expansive atacindu-i .
avatar
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Poate suntem prea multi? Empty Re: Poate suntem prea multi?

Mesaj  Vizitato Dum 15 Mai - 9:34

A trecut vreo 2 zile deja si nu s-a schimbat/intamplat nimic. Neutral
avatar
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Poate suntem prea multi? Empty Re: Poate suntem prea multi?

Mesaj  Vizitato Dum 15 Mai - 10:26

Mircea Badea a scris:A trecut vreo 2 zile deja si nu s-a schimbat/intamplat nimic. Neutral
Poate ca ar trebui si in joc trimise aceste solicitari liderilor findca pe forum citesc si posteaza sau nu,in joc daca ar primi mesaje de la 50-100 de oameni posibil sa se miste ceva:)
avatar
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Poate suntem prea multi? Empty Re: Poate suntem prea multi?

Mesaj  Vizitato Dum 15 Mai - 11:47

ba s-a intamplat . ca sa nu mai fim asa de multi , eu cedez cele 2 conturi (madragore si LauraM ) .
se prea poate ca prezenta unor jucatori ca mine sa fi creat probleme , asa ca ..mi-am incheiat aventurile pe aici .
cel mai rau imi pare ca nu am putut sa ajut mai mult , desi m-am oferit . probabil ca nu era nevoie de ajutorul meu .
sper doar ca veti reusi sa va ..distrati . mie nu prea mi-a iesit pe aici , cu exceptia catorva dati pe forum .
avatar
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Poate suntem prea multi? Empty Re: Poate suntem prea multi?

Mesaj  comisaru Dum 15 Mai - 11:58

madragore a scris:ba s-a intamplat . ca sa nu mai fim asa de multi , eu cedez cele 2 conturi (madragore si LauraM ) .
se prea poate ca prezenta unor jucatori ca mine sa fi creat probleme , asa ca ..mi-am incheiat aventurile pe aici .
cel mai rau imi pare ca nu am putut sa ajut mai mult , desi m-am oferit . probabil ca nu era nevoie de ajutorul meu .
sper doar ca veti reusi sa va ..distrati . mie nu prea mi-a iesit pe aici , cu exceptia catorva dati pe forum .

Adica ?
Spune macar motivul retragerii.
comisaru
comisaru
Druider
Druider

Mesaje : 370
Reputatie : 20
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 50
Localizare Localizare : Filiasi

Sus In jos

Poate suntem prea multi? Empty Re: Poate suntem prea multi?

Mesaj  Vizitato Dum 15 Mai - 12:19

maximal a scris:Cine e la a doua abatere in privinta inactivitatii ras -jocul permite n variante pentru a fi pe pozitie si pentru a tine pasul cu progresul sau daca se tine asa de tare de jucatori macar sa devina defensivi cei mai putin activi .Merg totusi pe ideea radicala de a fi rasi pentru ca vor fi probleme cu plingerile si forumul nu va ajunge daca alte alianta devin mai expansive atacindu-i .

ar fi o mare greseala sa faci din conturile " mai putin active" defenceri . nici nu vreau sa ma gandesc ce se intampla cand incepi sa cauti defensiva prin conturile alea pentru o actiune in urmatoarele 8-10 ore.
fara un nucleu de 10-15 jucatori activi , care au habar ..macar de fiecare cladire din joc , nu poti spune ca faci defensiva intr-un wing. si fara cineva care sa coordoneze ACTIV miscarile acestui nucleu (adica in coordonare cu liderii cator mai multe winguri), se cheama ca ai ceva asemanator cu o turma .

scuze pentru interventie , promit ca e ultima .
avatar
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Poate suntem prea multi? Empty Re: Poate suntem prea multi?

Mesaj  Vizitato Dum 15 Mai - 13:26

cea mai buna solutie pt certuri si toate cele este ca din lideri sa se duca in winguri iar in mainuri sa ramana 2-3 lideri
avatar
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Poate suntem prea multi? Empty Re: Poate suntem prea multi?

Mesaj  Vizitato Dum 15 Mai - 16:37

Concluzie:
GDN daca pastreaza actualul stil de joc are 0 sanse sa puna probleme cuiva pe acest server.
avatar
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Poate suntem prea multi? Empty Re: Poate suntem prea multi?

Mesaj  Vizitato Dum 15 Mai - 17:02

Corect. Nu e greu sa ne indrepam, dar trebuie putina initiativa si sa trecem odata la fapte. Timpul trece, armatele cresc (pe la altii din pacate).
avatar
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Poate suntem prea multi? Empty Re: Poate suntem prea multi?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum